Kifejezések Ynevről O

Jelmagyarázat

Obsor (tor) - Szó szerint sötétség; a ryeki eredetõ kasztrendszer legalsó rétegének el nevezése. Rabszolgákon és bünözőkön kívül tagjai lehetnek a felsőbb körökből kitaszított, a császár vagy A Boszorkánymesterek szolgálatára méltatlanná vált toroniak is; automatikusan obsornak minősül továbbá mindenki, aki nem az emberi fajba tartozik. Ami a jogaikat illeti, hivatalosan közönséges ingóságnak számítanak, ám a Lex Nova Kyria olyan alacsonyan állapítja meg az értéküket, hogy kis tételben történő megrongálásuk esetén a tulajdonos még vagyon elleni vétség vádjával sem emelhet panaszt; a kárpótlási díjszabás 50 darabos egységekkel számol.

oculis (kra) - A felderítők belső kasztja a kráni fejvadász-klánokban. Feladatuk a hírszerzés, az információgyűjtés, a terep előzetes kifürkészése. Előfordul az is, hogy kémként beépítik őket az ellenséges - vagy akár baráti - rendekbe, szervezetekbe. Az oculisokon belül külön csoportot alkotnak a lovas nyargalók, akiket nem ügynöki munkára alkalmaznak, hanem klánháborúk esetén harctéri felderítőnek.

od (aqu) - A mágikus energia legősibb, nyers formája, amelyből a teremtés mintáját szőtték az első szörnyistenek. Tanulmányozása roppant ingatag lábakon áll; egyes teoretikusok szerint erőssége mintegy tízszerese a pszi-szűrőkön át nyert manónak, és hagyományos módszerekkel lehetetlen ellene védekezni. Manipulálására - hatalomszavak formájában - csak azok a fajok képesek, amelyek közel egyidősek a teremtéssel, azaz eredetük az Első- vagy a Másodkorra tehető. Közülük elsősorban az aquir népeket kell megemlíteni, ám biztosra vehető, hogy valaha az elfek is éltek hatalomszavakkal, csak éppen hosszas hanyatlósuk során valamikor elfelejtették ősi tudományukat.

Oilan (elf) - A sirenari óelfek titkos városa; hollétéről gyakran maguk az elfek sem tudnak biztosat, hisz ómágiából emelt védművek veszik körül, s csak annyit lehet biztosan tudni róla, hogy bár nem a tengerparton áll, bőséggel hull eső arrafelé. A legnagyobb óelf település Yneven, annak a hat Családnak a közös városa, amelyek élén az Urria által visszaküldött rehynnek állnak - feltételezhető, hogy nagyobb tanácskozásaikat is itt tartják.

Orákulumok - A mondák szerint már az Első Kor hajnalán is állt Di'Maren és Di'Luan árnyékpapjainak Orákuluma. A papok a legvégső tudás letéteményesei, egyes feltételezések szerint egyszerre vannak jelen az Univerzum minden síkján is dimenziójában, innen ered kimeríthetetlen tudásuk. Titkaikat csak olyanokkal osztják meg, akiket az idő teljességében is érdemesnek találnak e megtiszteltetésre, miután azonban mindenki kérdésére válaszolnak, számtalan félreértést okoznak - azok, akiket nem akarnak részeltetni tudásukból, olyan homályos, kihámozhatatlan, gyakran összefüggéstelen jóslatot kapnak, melyet halandó nem képes megfejteni. Ennek ellenére sokan érteni vélik az összefüggéseket, mert nem tudják az egyetlen igazi titkot: ha az árnyékpapok valóban fel akarják fedni titkaikat, azt olyan kristálytisztán, olyan érthetően teszik, hogy még véletlenül sem lehet mondandójukat nem megérteni.

Ordan - A Kráni- és a Sheral-hegység találkozásánál húzódó völgyben épült város, amely az Észak- és Dél-Ynev kereskedelmének neki jutó sápjából, vámokból és illetékekből gazdagodott meg.
Ordan a tűzvarázslóknak, Sogron papjainak és híveinek székhelye, Ynev valamennyi tűzimádójának szent városa.

Orwella - A Kitaszított; a pyarroni hagyomány szerint Dreina és Uwel gyermeke, valószínű azonban, hogy sokkalta ősibb erőt testesít meg. Visszataszító külseje dacot és gyűlöletet érlelt meg benne a harmónia minden megjelenési formájával szemben. Eonokon át igyekezett kifürkészni az istenek előtt is rejtett titkokat, s mikor úgy érezte, eleget tud már, támadásra indult, hogy Kyelt, a Teremtés művének felvigyázóját nemlétbe taszítva kedve szerint módosíthasson a kristályszférák alatti világ törvényein. A pyarroni istenek győzelmük után a külső síkok egyikére, a Kárhozat Sivatagába száműzték ahol ezredéveken át csillapította éhét más anyagi síkok romlott teremtményeinek lelkével, s eképp erőt gyűjtve kísérletet tett, hogy diadallá változtassa kudarcát Ynev egeiben. Noha ismét vereséget szenvedett, sikerült annyi hívet megtartania, hogy ne szoruljon ki végképp a kontinens anyagi síkjáról: álmok, sugallatok formájában újra meg újra utat talál az esendőkhöz, és hamis ígéretekkel vagy más praktikákkal igyekszik bosszúja szolgálatába állítani őket.

Ófa (elf) - Az ősidők mitikus faóriása, magasztos és felséges teremtés, mely a legendák szerint hajdan az egész világot óvó árnyékba vonta; ágain a csillagmezők istenei, üregeiben halált nem ismerő lények lakoztak. A Másodkor végén lángoló pöröly sújtott le rá a mennyekből, és szörnyűséges tűzözönnel elemésztette. Csak elszáradt, élettől megürülten korhadó gyökerei maradtak meg a föld mélyén tekergőzve, azon a helyen, amit ma Ediomadnak hívnak. Amikor az aquirok megérezték a sorvatag csonkokban szunnyadó varázserőt, szomjazni kezdtek utána; sokak számára ez volt az utolsó lehetőség, hogy új életre keltsék magukban az élet és a teremtőerő egyre halványabban pislákoló szikráját. Gyilkos háborúkat vívtak az Ófa gyökerei fölött a fiatal fajokkal, s mert vénebbek és keserűbbek voltak náluk, végül diadalt arattak. Aztán leszálltak a föld alá, magukba szívták a lappangó mágiát, s idővel rádöbbentek, hogy soha többé nem tudják elhagyni azt a helyet, ahol sorvadó életűk új értelmet nyert. Ezek voltak Ediomad kezdetei; az egyetlen olyan vidéké a világon, ahol az ősfajok mindmáig fennmaradtak, a Kosfejes Úr tanai és pártfogása nélkül.

ómágia (elf) - Az a - jobbára elveszett - mágikus tudás, melyet az első elfek Urriától kaptak a teremtés kezdetén. Istenük lehetővé tette számukra, hogy tulajdon testüket használják a mágikus energiák fókuszául, s csupán a nyelv segítségével formázzák varázslataikat, melyek hatásaikben felülmúlták mindama mágiákat, melyet ma ismernek Yneven. Csupán a hat rehynn, illetve korlátozott mértékben, némely deinn képes alkalmazására. Általában a Sirenar Szövetséget védő mágikus leplek fenntartására használják, valamint azokban az esetekben, ha egy nagyobb hatalmú aquir felszínre merészkedik. Meg kell jegyeznünk, hogy hatásukban ezek a szavak messze elmaradnak azoktól, melyeket az Aquir Háborúk előtt ismertek. A luminatarok, noha emlékeznek a hatásaira és mágikus metódusokra, maguk képtelenek testük energiáit az ómágia törvényeinek megfelelően felhasználni.

Óriás Pöröly - A Déli Jégmezők peremén az ősidőkben becsapódott anyagtömeg, bizonyos források szerint szerencsétlenül járt Égi Hajó.

Őrzők - Egy, a sonioni kultúránál is ősibb civilizáció félistenei, akik halállal büntetik a fekete opál megszerzésére törekvőket.

Ősi Egyezmény - Isteni paktum, az elsődleges anyagi síkon való be nem avatkozás törvénye. Kimondja, hogy egyetlen égi lény sem avatkozhat a kontinensen zajló folyamatokba úgy, hogy isteni hatalmát közvetlenül - teremtésre vagy pusztításra - használja.

Ősi Nép - A rejtőző népek egy a földfelszínen élő, mára meglehetősen megfogyatkozott fajtája, az amundok közkeletű elnevezése. Az amund nép jellegzetességei: bronzfényű bőr, hibátlan izomzatú test, hollófekete haj, mélykék szemek, melyek egészen a halántékig húzódnak.

Ősök (kra) - Az aquir fajok összefoglaló elnevezése a kráni nyelvben.

Ősök Tudománya (kra) - A teremtés nyers energiáinak manipulálása hatalomszavak által: Sokkal hathatósabb és átütőbb erejű módszer a hagyományos mágiánál, ám csak a legősibb múltra visszatekintő fajok képesek rá. Az aquirok többségének természetadta képessége; népük nagyjai és vezérei városokat és hadseregeket söpörnek el vele kurta pillanatok alatt.

Copyright by Me©,Last updated 2000.11.30.