Jelmagyarázat
Kahre - A Zedur-hegység technokrata városállama. Ynev legkülönösebb szerkezeteit, mechanikai csodák egész sorát készítik itt.
Kal (van) - a törpe közösség otthonának nagyterme, a hilben "szent hely", a "nyugalom forrása".
kalahora (elf) - Az elf szó eredeti jelentése " egykor élt"; azokat a szentségeket, isteni kisugárzással átitatott lényeket tisztelik ekként, akik példát mutatnak a Szépek Népének, magatartásmintát adnak a sorsfordító helyzetekben. Kiválasztottaiknak, a megtartóknak hatalmat adnak, híveiknek erőt, elszántságot, bátoságot kölcsönöznek. A hosszúéletőek leveszett istenük arcaiként imádják őket, hiszik, hogy valaha mindannyian köztük jártak. A déli és az északi kalahorák gyakorta összemosódnak, az azonos lényegő entitásokat nem ritkán különböző néven tisztelik, míg egyes kalahorák folyamatosan segítik az elfeket, akadnak olyanok is, akik csak akkor mutatkoznak meg ismét, ha újra eljön az ő idejük. Bármennyire szent pillanat egy-egy kalahora megjelenése, az elfek többsége nem várja őket, mert felbukkanásukat valamely sorscsapás előjeleként értelmezi.
Kalandozók Hadura - A kilencedik Vörös Hadúr közkeletű elnevezése. A kalandozók hadura a legkülönösebb szerzet mind közül: seregéhez és kiséretéhez nem valamely állam harcosai, hanem kizárólag szerencsevadászok tartoznak. Tény, hogy Észak-Ynev kalandozóinak közel kétharmada az Északi Szövetséggel szimpatizál, így, mikor a kalandozók hadura kinyilvánítja hatalmát, számolatlanul gyűlnek lobogója alá. A kilencedik lobogó a maga különleges, gyakran érthetetlen indokai alapján választja ki új hordozóját, ha a réginek kitelt a Sors által rámért ideje - mindezidáig legkülönösebb választásának Rosanna de Lamart tartják.
A kalandozók hadura mindig elsődleges célpontja a Fekete Haduraknak, hisz hagyományosan a kilencedik lobogó serege - ámbátor számbelileg a legkisebb - okozza legfájóbb veszteségeiket. Mondják, a Tizenkettedik Zászlóháború alatt megtörtént az a csoda is, hogy a kalandozók akkori hadura háromszáz fegyverforgatójával két álló hónapon keresztül kitartott Toron, Rowon és a Kard Testvériség egyesített serege ellenében, mikor a három fekete hadúr Emrand várát ostromolta.
Kalandozók városa - Erion közkeletű elnevezése. A város évezredek óta elsőrendű feladatának tekinti a kalandozók, kalandorok felszerelését, szórakoztatását, ellátását - és megkopasztását. Az év bizonyos hónapjaiban majd' tízmillióan nyüzsögnek falai közt. Rendeltetése egyedülálló, éppen ezért törvényei is különlegesek: a városi őrség csak akkor lép közbe, ha a "vendégek" ügyletei miatt az állandó lakosok élete, vagyona kerül veszedelembe.
Egy szólás azt tartja, hogy amit Erionban nem lehet megtalálni, az nem is létezik. Bazárjai, boltjai, italmérései, örömtanyái minden igényt kielégítenek, ám az árak is tízszerte magasabbak itt, mint bárhol az ismert világban. Ha valakinek kényes, megoldásra váró problémája akad, Erionba szalajt valakit, netán maga indul útnak, s szinte sosem kell csalatkoznia: tanyájuk vezérelvéhez alkalmazkodva a kalandozók is mindenre kaphatók.
Kal Dakha (van) - A bórogi eredetű hil "vaslélek" értelmű kifejezése, melyet Tarin lakói az eleven fémből készült eszközökre, a Tudók és daug-főnökök hatalmi jelvényeire, illetve a szövetséges uralkodók számára készült ajándékokra (főként fegyverekre) alkalmaznak.
Kanzan (nia) - Másként a "hagyomány útja" személyre szabott formagyakorlat, melyet a harc- és kardművészek testük és szellemük egységének megőrzése, belsőharmóniájuk helyreállítása érdekében végeznek.
Kapuk - Mágikus nyílások a tér és az idő szövedékén; a kontinens nagyobb civilizációit elválasztó távolságok leküzdhetetlenek lennének nélkülük. A Hetedkor végére szinte minden jelentős ynevi települést, kultikus helyet és kereskedelmi csomópontot állandó Kapuk hálózata köt össze, segítségükkel a merész utazó egyetlen nap alatt juthat Dorantól Erionon át Shadonig.
Nem állandó Kapukat háborús időkben, szükséghelyzetben vagy sötét terveik részeként nyitnak az erre képes mágiahasználók. Mondják, a godoniak egy része a birodalom bukásakor sebtében nyitott Kapun át menekült a Tizenhármak haragja elől. Jelentős szerep jutott az ideiglenes Kapuknak Észak benépesülésében is: a mai Tiadlan nagy tudású, harcban kitűnő lakói a bolygó messzi szigeteiről érkeztek rajtuk keresztül a Hetedkor hajnalán.
Legendák szólnak egy palotáról, melyet a kyrek, netán még náluk is nagyobb tudású lények emeltek valaha. A Kapuk Palotájának mondják, ahonnét a mindenség bármely pontjáig, tán még az istenek trónusához is csak egy szemvillanás az út.
Kard Testvérisége - A Pyarron szerinti XXII. században alapított lovagrend, amely védasszonyául Orwellát választotta, s célul tűzte ki a Rettenet Asszonya visszatérésének előkészítését. A Pyarroni Paktum miatt, mely tiltja az emberáldozó vallások gyakorlását, Pyarron feldúlásáig csak Gro-Ugonban, Toronban és a Városállamokban tevékenykedtek. A rend mára Gro-Ugon - s így egész Észak-Ynev - meghatározó politikai tényezőjévé nőtte ki magát. Székhelye Reagban található, jelképe a földbe szúrt kard.
Karina - Északi származású asszony; a Bölcs Rahim El Haszra első ágyasaként vált közismertté. A hagyomány szerint valamely régi sérelem késztette arra, hogy négyszer is ura életére törjön - próbálkozásai azonban sikertelenek maradtak.
Kasisha (lup) - Szó szerint "tündökletes"; a Quiron-tenger déli partjának félnomád népei emlegetik így hitviláguk mindazon alakjait, akiknek neve feledésbe merült, létezésük tényét azonban megőrizte a faji emlékezet. Nagyobb tiszteletnek örvendenek a természeti jelenségek és az ősök szellemeinél, szakrális szempontból isteneknek minősülnek, a Negyedkor óta azonban képtelenek rá, hogy hatalmukat Ynev elsődleges anyagi síkján kinyilvánítsák.
Kath'u1'Naathum (aqu) - A Középső Tartományok egyik kiterjedt befolyással bíró fejvadász-klánjának, a Fekete Özvegy Rendnek a titkos neve. A Fekete Özvegyek számos vadászháborúból kerültek ki győztesen, leginkább mégis tanult tudósaikról és a rendházaikban őrzött nagyhatalmú ereklyékről ismertek.
Káor (van) - bölcs vagy Tudó; átvitt értelemben olyan törpe, aki valamely szakmában, mesterségben a többiekéhez képest kimagasló jártasságot szerzett.
Káosz-angyalok (kra) - Túlvilági entitások, akik a Kosfejes Úr szűkebb aspektusait testesítik meg, s őt táplálják a híveiktől nyert hatalommal. Mindannyian az abszolút igazsághoz vezető utak egyikét jelképezik, a transzcendens megismerés különféle módozatait. Együttesen piramisként szokás ábrázolni őket, amelynek a csúcsán maga Ranagol áll, a káoszból születő dinamikus rend szimbólumaként. Számuk összesen huszonnégy, az év hónapjainak megfelelően. Eredetüket tekintve meglehetősen sokfélék: akadnak köztük ősi, elfeledett istenek, akik behódoltak a Kosfejes Úrnak; valaha volt halandók, akik eljutottak az apóteózis hőn sóvárgott állapotába; tiszta eszmék, amelyek formát és öntudatot öltöttek az önmagukról való hosszas elmélkedés során; démoni és őselemi lények, a túlsó létsíkokon honos hatalmak tarka egyvelege.
Káosz-szekták (kra) - Misztikus irányzatok a Ranagol-hiten belül, amelyek a huszonnégy Káosz-angyal valamelyikének hódolnak, s az általa jelképezett utat követve kívánnak közelebb kerülni a Kosfejes Úrhoz. A hívek döntő többsége ember, legalábbis kezdetben; ahogy egyre magasabb beavatási fokozatokba lépnek, fokozatosan elvesztik humanitásukat. A szektáknak nincs központi vezetőségük: helyi gyülekezetekre tagolódnak, amelyek közt legfeljebb informális kapcsolat áll fenn, s gyakran élesen rivalizálnak egymással.
Káosz-Abbog (kra) - Karnális lény, a test és a hús angyala. Hívei annak az ideális állapotnak az elérésére törekednek, amelyben az egész világ egyetlen hatalmas organizmussá olvad össze, méltó anyagi testként szolgálva Ranagolnak. Szertartásaikon elevenen falják föl egymást, hogy ily módon összpontosítsák az életerejüket. A nemzést és a tükröket istenkáromlónak vélik, mivel megszaporítják az élőlényeket.
Káosz-Buulzaab (kra) - A sötétség és a feledés angyala, más néven a Fények Kioltója. Manifesztációi eltörlik a színeket és kihűtik az élőlények vérét. Tanítása szerint az emlékezet gyarló dolog, a lelki tökéletesedés akadálya; ezért hívei minden napnyugtakor elfelejtik addigi életüket, és új személyiséget öltenek magukra.
Káosz-Huvarhg (kra) - A téboly angyala, a költők és próféták pártfogója. Időnként a jövőbelátás adományával ruházza föl híveit; máskor vakká és süketté teszi őket. Szektája sérthetetlenséget élvez a birodalmon belül, a gyülekezetek mégsem hosszú életűek: általában önmagukat pusztítják el.
Káosz-Khakht (kra) - A tagadás angyala, aki azt tanítja, hogy az istentisztelet leghatásosabb módja az istenkáromlás. Hívei rituális orgiákon gyalázzák őt és Ranagolt, vér helyett fekáliát és testi váladékokat áldoznak neki. A szektát általában eretneknek tekintik, gyülekezeteit gyakran consulari rendeletre számolják fel.
Káosz-Metha (kra) - Az élet és a termékenység angyala. Hívei testében minden sejt rákos burjánzásnak indul; a magasabb fokozatok beavatottjai nyálkás protoplazmává degenerálódnak, amely időről időre önálló értelem nélküli sarjakat fiadzik. Gyakorlatilag elpusztíthatatlanok; mert a legkisebb épen maradt szövetdarabka is órák alatt reprodukálni tudja az eredeti élőlényt.
Káosz-Raddaq (kra) - Felmagasztosult ősaquir, aki fajtája utolsó képviselőjeként belefáradt az életbe, és évezredeken keresztül próbálta elpusztítani önmagát, mindhiába. Végül apoteózison esett át, s a halálvágy és a melankólia angyalává vált. Hívei veszedelmes orgyilkosok, akik felkutatják és Ranagol kebelére küldik mindazokat, akiknek földi élete véleményük szerint túl hosszúra nyúlt. Elsődleges céljuk az, hogy bevetésük során minél látványosabb halált haljanak.
Káosz-Samambrag (kra) - Démoni lény, a ragály és a rothadás angyala. Hívei mocsárlázzal fertőzik meg magukat, és hagyják elüszkösödni a sebeiket; a járványok terjesztését szent feladatuknak tartják. A tökéletesség mércéje az ő szemükben az, minél kevesebb testvészre van szüksége valakinek ahhoz, hogy életképes maradjon.
Káosz-Sraddhu (kra) - A kínzómesterek és méregkeverők védangyala; pártfogását mindazokra kiterjeszti, akik művészetté emelik a lassú, gyötrelmes halált. Hatáskőre olykor átfedésbe kerül Káosz-Huvarhgéval, így például a hóhérpoéták testvériségének esetében, akik mások szenvedéséből merítenek ihletet, s miközben áldozataik haldokolnak, ők versbe szedik utolsó óráik kínjait.
Káosz-Thuragh (kra) - Tisztázatlan státusú asztráldémon, aki elődje kultuszának teljes megsemmisítésével emelkedett a Káosz-angyalok közé. Tanítása szerint az érzelmektől leghathatósabban úgy szabadulhatunk meg, ha előbb felfokozott intenzitással átéljük, majd magunkba zárva elemésztjük őket. Hívei voltaképpen eleven asztrálvámpírok, értelmes lények érzelmeivel táplálkoznak. Az asztrálmásukon kifejlődő paraziták és torzulások idővel kiütköznek anyagi testükön is.
Káosz-Uqmat (kra) - Természetangyal, az őselemek egységének és harmóniájának szimbóluma. Azt hirdeti, hogy az élet aberráció, a szervetlen természet szent összhangjának megbontása. Hívei igyekeznek a legalapvetőbb és legprimitívebb elemi alakzatokká redukálni magukat; a gyülekezetek elöljárói avatatlan szemlélő számára szikláknak, forrásoknak, örökégő lángoknak tűnnek. A tiszteletére celebrált áldozati szertartásokon vízzel telt verembe bilincselnek egy önként jelentkező szektatagot, majd mielőtt megfulladna, tölcsércsövön keresztül parazsat öntenek a tüdejébe.
Káosz-Vulak (kra) - A paradoxonok és az átmeneti állapotok angyala; minden alkonyatkor és szürkületkor manifesztálódik a birodalom valamelyik keresztútján, és magának követeli az arra járók lélegzetét. Szektája kizárólag élőholtakból áll, a magasabb fokozatok beavatottjai pedig csak időszakosan léteznek: periodikusan kisápadnak a nemlétbe, majd újra összeállnak.
Kegyelem (elf) - Hyssas, vagy ahogy délen használják, aetynis, azaz elbocsátás. Egyike a legromlottabb elf szokásoknak, amelyek manapság felbukkantak Yneven. A rájuk zúduló csapásoktól, kilátástalan jövőjüktől megcsömörlött, kiábrándult, esetenként hitehagyott elfek körében népszerű szertartás. A fiatalabbak körében kimondottan divatos, ám ezeresztendős kor felett is végrehajtják olykor. Tulajdonképpen nem más, mint Urria legelső törvényének kijátszása, mely szerint nem tér vissza a körforgásba annak az elfnek a lelke, aki önkezével vet véget életének. Sokan hagyják el otthonukat, hogy esetenként több száz évnyi bolyongás után rátaláljanak arra, aki méltó rá, hogy elvegye az életüket. Nem egyszerő áldozat ez - feltétele a kiválasztott személynek hasonló felfogása és együtt működése, hisz a két halálnak egyidőben kell bekövetkeznie. A feladatra való alkalmasságot számos, egyénre igazított szabály határozza meg, ahogy az elfek mondják: az illetőnek a homlokára kell legyen írva, hogy övé a megszentelt kéz.
Előfordul persze - főként, ha ellenkező neműek ismernek egymásra - hogy nem hajtják végre a hyssast, hanem közösen járják tovább a világot, s együtt keresi mindazt, mit népük elveszített. Őket nevezik amnaennek, Fényben Járó Párnak.
A hyssas leggyakoribb formája a térdelő helyzetben végrehajtott, egyidejű szívdöfés.
Kereskedő Hercegségek - Kilenc kisebb-nagyobb államból összetevődő érdekszövetség, amely egész Dél-Ynev kereskedelmét ellenőrzi.
Kék Hadjárat (elf) - Talleren elf hadúr vezette hadműveletek összességére alkalmazott kifejezés, amely a Pyarron előtti 3560-as években indult meg, s kezdetben sikereket ért el a megosztott, egymás ellen acsargó dzsenn és amund seregek ellen. A Gályák-tengerének partjaitől indult, s a szárazföldi erőket kísérő flotta több elsöprő győzelemet aratott a felkészületlen ellenség felett. Sikeresen nyomultak előre egészen a Ravanói-öbölig, ahol megerősítették állásaikat, s a mai Gorvik területéről teljesen kiszorították az amundokat. A Pyarron előtti 2900 körül azonban a Ravanói-öböl északi partján nem várt dzsenn ellenállásba ütköztek, s elakadtak az ottani hegyek között. A sereg maradékával harminc évre rá aljas amund varázslat végzett.
Ebben a hadjáratban alkalmazták először az elfek a páncélkovácsaik által tökéletesített új vérteket és kardokat, melyek az edzés során sajátos, kék színt nyertek. Sokfelé használják ma is ezt a kékedzésnek nevezett eljárást, mely nem ismeretlen a kráni elfek számára sem, s még a törpék kovácsai is elismerően nyilatkoznak róla.
Képszúrók (elf) - Eredetiben "gharadgrim". A kráni elfek egy kevéssé közkelető elnevezése, mely széles körben dívó szokásukra, a krónikatetoválás művészetére utal.
khayness (kra) - Vérbosszú egy klán-, rend- vagy szektatárs erőszakos haláláért. Birodalom-szerte általánosan használt kifejezés.
khoór (tor) - Jellegzetes toroni épülettípus: raktárerőd, amely azon kívül, hogy egy-egy kereskedőház fellegvára, egyúttal alacsony kasztú emberek szállásául is szolgál.
Khótorr (tor) - Tharr egyházának nyughatatlansági fogadalma; a papok, akiket kötelez, sehol nem tölthetnek néhány napnál hosszabb időt. Toroni földön jobbára koldulásból, tolvajlásból és prédikációikból élnek, s az sem ritka, hogy filozófiai vitákban mérik össze tudásukat társaikkal vagy erre méltó kívülállókkal. A birodalom lakói nagy becsben tartják őket ha egy sebesülés vagy nyavalya miatt leesnek a lábukról, mindig akad jótét lélek, aki tovább cipeli őket, hogy a Háromfejűnek tett esküt ne kelljen megszegniük.
khurniss (elf) - A kráni elfek kitaszítási szertartásás, melynek során házuk egyik tagjától megtagadják a vér és a születés jogát. A számkivetett innentől fogva a ház ellenségének minősül, és ennek megfelelő bánásmódra számíthat volt testvéreitől. Az ítélet csak a legritkább esetben hirdetik ki az illető személy távollétében, de a szokásjog úgy diktálja, hogy az elhangzás után egy óra előnyt adjanak neki. A khurnisst csak a nemzetségfők tanácsa mondhatja ki, a herceg egyetértésével; mivel visszavonni többé nem lehet, a döntést mindig komoly mérlegelés előzi meg.
Kikötőváros (elf) - Más néven a Kereskedőváros, elf nevén Ninheon; a legnagyobb változáson átesett település a Lasmosi-öböl csücskében. Míg alapításakor csupán elfek lakták, mára alaposan megváltozott. A kikötőt meg sem lehetne különböztetni más tengerparti városoktól, s a lankás dombokon húzódó belsőváros is emberi léptékkel és ízléssel emeltetett. Itt élnek a módosabb kereskedők emberek és félelfek, ám őket a külső város fái közé - ahol csak elfek laknak - már nem engedik be. Kereskedelmi forgalma nem jelentős, inkább egyedülálló volta kelti fel az embernépek figyelmét. A tenger felől csak itt lehet partra szállni, s kivételes esetekben innen indulnak az ország belsejébe a kiválasztottak.
király (elf) - Elf nevén hindan. A régmúltban több elf vezető is birtokolhatta ezt a címet, mely szó szerinti fordításban vezetőt jelent, ám folytonos háborúk kiirtották azokat a Családokat - összesen háromilyen akadt -, melyek királyt adhattak az elfek népének. Az elfek királyai a Délvidék elfjeinek vezetője, akit immár nem csak hindan-Családból választanak, hanem más óelf családokból is. Ő dönt a népet érintő fontosabb kérdésekben, s előfordul, hogy a másutt élő déliek is engedelmeskednek szavának.
A Király városa (elf) - Elf nevén Shedan; a Siena-tavak mellet kialakított, lenyőgöző szépségű város. Elfendel legnagyobb települése, politikai központ. Mint nevéből is kitetszik, a király állandó székhelye, s a legaktívabb a tisztán elf lakosú déli városok között. Felgyorsult életmódját sokan emberi kultúra rontó hatásának tulajdonítják. Itt tartják megbeszéléseiket a hercegek, s a Családok egyéb küldöttei is. Számos egyedülálló fa és liget található itt, és a legnagyobb mesterséges tisztás, ahol kalahoráknak áldozatot mutatnak be.
Kígyó - Az Ikrek szektájának embervadásza, véres tetteinek némelyikét az Északi Szövetség Fekete Könyve is megemlíti. A Pyarron szerinti 3691. esztendőben, délvidéki utazása alkalmával veszett nyoma.
Kígyóhajúak (kra) - Káosz-Samambrag szektájának lesvetői és portyázó vadászai, a gyülekezet lázlátója a fertőszentélyekben tenyészti őket. Élettartamuk háromtól öt évig terjed, de csak a meleg évszakokban lehet hasznukat venni: télen beássák magukat a hideg mocsári iszapba, és hibernálódnak.
kontraktus (kra) - Magánjogi szerződés egy előre meghatározott megbízatás elvégzésére valamely Szabad Rend és a hozzá forduló fél között. A szöveg tartalmazza az áldozat (vagy áldozatok) nevét, a díjazás mértékét, a megbízó által igényelt körülményeket, valamint az esetleges garanciákat. A kontraktus egyoldalú felbontásáért a vétkes fél felelősségre vonható a consulari ítélőszék előtt.
kovácsok (elf) - Az elfek e névvel illetnek minden olyan mesterembert, akiknem munkájára különösen büszkék. Nem ritka az sem, hogy egyszerűen művésznek nevezik őket.Az elfek fémmegmunkálásáról még a törpék is elismerően beszélnek, kardjaiknak, nyílhegyeiknek kevés matéria tud ellenállni, talán csak saját vértjeik, melyek légies díszeikkel, ötletes illesztéseikkel, a legelképesztőbb, egyben leglenyőgözőbb kovácsmunkák közé tartoznak Yneven. Az elfek, ha tehetik, csak ezekben harcolnak; előfordul, hogy ezek híján inkább nem használnak vértket. Fegyvereik megválasztásánál is épp ilyen körültekintők: hiszik, hogy az igazán nagy feladatokat csakis ezekkel a fegyverekkel lehet végrehajtani.
Könnyűléptű Nép (elf) - A kráni elfek hagyományos elnevezése a birodalomban.
Köteles Rendek (kra) - Mindazon kráni fejvadász-klánok gyűjtőneve, amelyek közvetlenül a birodalmat szolgálják, és nem fogadnak el magánmegbízatásokat. Egyeseket közülük a Tizenhármak alapítottak, mások hosszú távra szóló kontraktusra léptek velük. Ide szokás sorolni azokat a rendeket is, amelyek valamelyik consularnak és utódainak esküdtek engedelmességet, bár ők részérdekeket képviselnek: szerződésük nem magához a birodalomhoz, csupán az egyik tartományához köti őket. A legnevezetesebb Köteles Rend minden bizonnyal a Birodalmi Fejvadászoké, akik senkinek nem tartoznak elszámolással a Tizenhármakon kívül. Hűségbélyeggel megjelölt vadászaik joggal követelnek helyet maguknak a világ legfélelmetesebb harcosai között, ezért azonban egyéniségük és önálló érjük feladásával kell fizetniük. Hírnév tekintetében nem sokkal marad el mögöttük a Gyászkehely Testvériség, amely a káoszfattyak és a magasabbrendű élőholtak soraiból toborozza vadászait, varázstudói pedig vulagharok, sötét mágiát űző démon-ember hibridek. Ez a szervezet a Tizenhármak közül kizárólag Gabhurgathol parancsainak engedelmeskedik, még akkor is, ha ez esetleg sérti a többiek érdekeit. Végezetül mindenképpen meg kell említeni, hogy Köteles Rend volt az áruló AhanNata'Khan is, amelynek a külvilág a kráni fejvadászokkal kapcsolatos gyér információi legjavát köszönheti.
Közös nyelv - Godoni eredetű beszéd, melyet Pyarron örökölt, s tett egész Yneven elfogadott, általános nyelvvé.
Krad - A pyarroni pantheon főistene, a tudományok patrónusa. Ideje legjavát elmélkedéssel tölti, a halandók és világuk dolgaival ritkán, akkor is csak elméleti szinten foglalkozik. Mérhetetlen bölcsessége okán válhatott Kyel utódává, az elsődleges anyagi sík rendjének őrzőjévé - a be nem avatkozás törvényét, si Egyezményként emlegetett égi paktum alapvetését is neki tulajdonítják.
Nem kíván áldozatokat, bonyolult szertartásokat, megelégszik sebtében elsuttogott, ám szívből jövő imákkal. Helyesli, hogy tudós papjai sok tájat, országot bejárnak, folyvást gyarapítva tudásukat. Elvárja tőlük, hogy tapasztalataikat átgondolják és könyvekben rögzítsék. Az elmélkedést mindennél többre tartja; hirdeti az írott szó szeretetét, vallja, hogy a jónak el kell nyernie méltó jutalmát - és ekként cselekszik. Leghíresebb követője, első és legnagyszerűbb prófétája a Pyarront alapító Selmo atya, akit a város pusztulása után a szférákon túli magasságokba emelt.
Krán - A Délvidék legősibb állama, melyet sokan egyetlen hatalmas birodalomnak vélnek, valójában nem más, mint több tucat apró hercegség, száznál is több városállam, számtalan lovagi birtok egyetlen erős akarat által összefogott szövetsége. Az akarat, amely e minden vétekre, akár egymás elpusztítására is kész nyájat uralja, a Kráni Tizenhárom legnagyobbikának, Shackallornak az akarata. Segítői, akik egyben testvérei is, félistenek, a Kosfejes r, Ranagol gyermekei, akiket az isteni igazság száműzött az elsődleges anyagi síkra a történelmi idők kezdetén.
Shackallor és testvérei, mivel tökéletesen beszélték a választott hazájukban őshonos népek, az aquirok sötét mágiával átitatott nyelvét, hamar megegyezésre jutottak mindazon lényekkel, melyek a kezdetekkor talán vesztüket okozhatták volna - mostanra úgy megritkultak, hogy csak az emberi civilizációra jelentenek veszedelmet, az uraikká előlépett varázslófejedelmekre nem.
Shackallor és testvérei visszavonultan szövögették terveiket: Krán csak a Pyarron előtti 3000-ben lépett ki a politika porondjára. Nyomasztó, sötét hatalma esztendők alatt engedelmességre szorította az emberek akkortájt kialakuló államait. Az ősi fajzatok szabadon járták a világot, rettegést vetettek és halált arattak. Krán fölénye kétezer évvel vetette vissza egész Dél-Ynev fejlődését, a Sötétség Földje minden értéket kiszipolyozott a régi civilizációk maradványaiból. Az emberiség csak a Pyarron előtti X. században ébredt fel rémálmából, midőn a Godoni birodalom s vezető rétege, a Godoni Belső Iskola mágusmesterei feltűntek. A godoni varázslók tudása szintén a mágia ősi forrásaiból táplálkozott, így méltó ellenfeleivé válhattak Krán pribékjeinek.
Két évezreden átt küzdött egymással a két iskola, az emberek és a sötét népek tudománya. A második évezred végére Krán praktikái célt értek: a Pyarron szerinti 1134-ben meghalt a Godoni Belső Iskola nagymestere, és rövidesen követték a halálba társai és tanítványai is. Godon, mely nem létezhetett mágusai nélkül, szinte esztendők alatt összeomlott, de szerepét betöltötte: elvonta a meggyengített Krán figyelmét az időközben már ezredéves fennállását ünneplő Pyarronról.
Krán, okulva a tapasztalatokból, közelebb engedte magához az új fajt, az emberiséget. A birodalom kebelében sorra születtek az apró, emberlakta hercegségek, és a kráni varázslóiskolák is megteltek ifjú, emberi novíciusokkal. Shackallor megírta a fekete mágia legmélyebb titkait feltáró művét, az embereknek szánt Sötét Tudományt.
P.sz. 3676-ban Krán elérkezettnek látta az időt, hogy újabb ellenfelével, Pyarronnal is leszámoljon. Jól bevált eszközéhez, a politikai cselszövéshez folyamodott ismét. Unszolására a déli nomád törzsek rátörtek a Pyarron oltalmában élő, de a nagy testvér védelmére hivatott országokra: a Három Pajzs Szövetségre, Predoc és Edorl hercegségekre, s azok haderejét véres viszálykodásban lekötötték. Krán a kavarodást kihasználva ork- és goblinhadakat küldött a virágzó, ám katonailag erőtlen Pyarron ellen. A háború ismét a Gonoszság hazájának javára dőlt el, és mint Krán győzelmei után annyiszor, újból a káosz évei következtek.
Krig (van) - a tarini kultúrát és hagyományt meghatározó Klánfal őre; választott fegyveres, aki ismeri az istenek misztériumait, és páratlan tudással bír az adott klán múltjáról.
Krilehor - A Kráni Tizenhármak legszerencsétlenebbike. Noha maga is híres fekete mágus, a mérgezés nagymestere, testét két ízben is elpusztították, ezáltal árnylétre kényszerítették.
Először a Pyarron szerinti 3398-ban érte el a vég, midőn megzavarta a szertartásba feledkező Mogorva Cheit, aki legendás kardját, az Elidírt használta ellene. Hogy újabb ynevi manifesztációjára ne kelljen négy évszázadot várnia, bátyja, Shackallor ideiglenesen élőhalottá tette. Krilehor kiköltözött a Kráni Toronyból, saját várába húzódott szolgáival, hogy ott várja ki, míg ismét testet ölthet. A Pyarron szerinti 3674-ben azonban kalandozócsapat támadt az erősségre, valószínűleg a Fehér Páholy urainak megbízásából, akik tisztában voltak Krilehor sebezhetőségével. Adron harmadik havában, a két hold együttállásakor Vaskezű Alex és társai újból elpusztították a kráni mágus porhüvelyét.
Kronus Magra - A Hetedkor legismertebb bölcse, Shadon királyának személyes tanácsnoka. Felbecsülhetetlen értékű pergamentekercs-gyűjteményéről legendákat mesélnek.
krónikásjelek (elf) - Erősen stilizált, helyenként absztrakt ábrák, amelyeket a kráni lefek tetováltatnak az arcukra, hőstetteik és hadisikereik emlékére. Az értő szem az elf egész élettörténetét leolvashatja az arcáról, ez azonban nem könnyű feladat, mert a krónikás jelek szimbolikája rendkívül sokrétű, s készítőiken kívül kevesen igazodnak el közöttük.
Kylwog tel Shankar - Vészterhes hírű zsoldos-kalandozó, pályafutását a Láncbarátok rabszolgakereskedő testvériségénél kezdte. Beszélik, jövevény volt ebben a világban, aki a kaotikus viszonyairól nevezetes Hatodkorban sokkal otthonosabban érezte volna magát.
A Pyarron szerinti 3680-as évektől kezdve Erionban tanyázott. Feljegyezték róla, hogy a város falai közt mindenkor mértékletesen és szelíden viselkedett, a nagyvilágban, küldetések alkalmával vedlett csak vissza alattomos fenevaddá. Rabja volt a szikrafű nevű aljzószernek, megszerzése érdekében a legaljasabb gaztettektől sem riadt vissza.
Kora ifjúságától haláláig szerelmi viszonyt folytatott egy vén abasziszi boszorkánnyal, aki hatalmát arra használta, hogy Shankar előtt - s kizárólag előtte - csábos alakban jelenjen meg. A boszorkány közvetítésével vállalt munkát Abasziszban a Tizennegyedik Zászlóháború első esztendejében: egy északi kalandozócsapat felmorzsolása lett volna a feladata. Nem hátrált meg akkor sem, mikor kiderült, hogy a Kilencedik Vörös Hadúr és kísérete az ellenfele: a nagykirály felkínálta aranyak túl nagy csábítást jelentettek. Bízott rátermettségében, s persze abban az abasziszi falanxban, melynek felderítőjeként az északiakkal szembekerült - vesztére. Rosanna de Lamar és társai legázolták a lándzsásokat, Shankar pedig az ilanori bárd, Tier Nan Gorduin nyílpuskájától kapott halálos sebet.
Kyria - A Pyarron előtti XX. évezred derekán sosem látott méretű hajók hada vetett horgonyt a Riegoy-öbölben. Calowynről jöttek; építőik jóval fejlettebb kultúrával rendelkeztek, mint Észak-Ynev akkori népei. A partra lépő harcosok elözönlötték e területet, egészen a Sheral-hegységig. Az őslakók - főként a mágikus tudományokban jártas crantaiak - elkeseredett küzdelme nem tartott soká: kénytelenek voltak alávetni magukat a győztes kyrek akaratának.
Kyria lakói a honfoglalást követő első évezred végére váltak egységes néppé; az ezt követő századok mindmáig a kontinens aranykorának számítanak. A birodalom felvirágzott, gazdagsága párját ritkította; a felperzselt földből városok, kikötők nőttek ki, a településeket pompás úthálózat kötötte össze. A hatalmat a császár, az anyrok - főpapok -, és a Hatalmasok - a birodalom mágusai - gyakorolták, akik váltig őrizték calowyni vérük tisztaságát. A legfelsőbb papi méltósággal is felruházott uralkodó a tizenegyedik anyr, egyben a Hatalmasok tanácsának feje volt.
Az ország tíz tartományra - Adwilron, Enrawell, Freiglund, Giffitha, Keilor, Kyall, Rualan, Toron, Vindoria, Zigroat - oszlott, mindegyik élén egy herceg, egy anyr és tíz Hatalmas állt. A főváros - Enrawell - a mai Erigow helyén épült, s az akkori világ legnagyobb csodájának számított. Itt emelték a Csaták Palotáját, a Kristálykönyvtárat, az selemek Szentélyét és a Jendari Arénát. A béke emberöltők hosszú során át tartott; a Sheral lejtőin előforduló határvillongások csak arra voltak elegendőek, hogy a harcias ifjak kalandvágyát kielégítsék.
A Pyarron előtti VI. évezredben azután Orwella istennő megszegte az si Egyezményt, székhelyét az elsődleges anyagi síkra tette át, s Kyria vesztére tört. A tartományok egyike, mely később az Elátkozott Vidék nevet kapta, helyet adott papjainak és teremtményeinek. A veszélyre a császár és tanácsadói későn figyeltek fel, és rosszul mérték fel a helyzetet, mikor lekicsinyelték. A fellángoló háború ötszáz éven át tombolt, és birodalmuk minden energiáját, tartalékát felemésztette. Toron tartomány Hatalmasai, akik jövőjük zálogát Orwellában látták, lázadásukkal a kegyelemdöfést adták meg a vérveszteségtől kába állam-óriásnak.
Kyria széthullásának küszöbén maguk a Hatalmasok is két pártra szakadtak. A Tanács egyik fele Calowynre indult a Kristálykönyvtárral, a hátramaradottak leszámolásra készültek a Rettent Asszonyával. A véget azonban sem a Gra-Tinoli csatában (P.e. 3012) aratott diadal, sem a mágusok vereséggel felérő diadala nem odázhatta soká: az aranykor, melyet a világ Ötödkorának neveznek, véget ért, a birodalom dicsősége elenyészett, a megmaradt tíz anyr az utolsó császár, Shri-En Igron oldalán a Változások Síkjára menekült a zűrzavar elől. Odaát a legenda szerint roppant tornyot emeltek, maguk köré gyűjtöttek és síron túli léttel ajándékoztak meg minden csatában elpusztult kyr harcost.
Külső síkok - Mindazon - általában istenek, felsőbbrendű szellemi esszenciák lakta - síkok összefoglaló elnevezése, amelyek nem tér- vagy időjellegűek.
Copyright by Me©,Last updated 2000.11.30.